Udusili się w studzience kanalizacyjnej. Dwie osoby na ławie oskarżonych

Prokuratura Rejonowa w Rypinie prowadziła postępowanie w sprawie wypadku przy pracy  ze skutkiem śmiertelnym, jaki miał miejsce w dniu 28 lipca 2017 roku w Sosnowie.

W dniu 29 grudnia 2017 roku  skierowano do Sądu Rejonowego w Rypinie  akt oskarżenia przeciwko Leszkowi K. o czyny z art. 231 § 1 kk i  art. 220 § 1 kk i art. 155 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 11§ 2 kk oraz Barbarze N. o czyn z art. 231 § 1 kk.

Leszkowi K. zarzucono, iż będąc zobowiązanym do organizowania prac związanych  z konserwacją i eksploatacją m.in. urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych oraz zorganizowania przeprowadzenia niezbędnych napraw urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych oraz będąc odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnił swoich obowiązków.

Skierował on podległych mu pracowników: Józefa T. i Marka Dz. do wykonywania prac, polegających na udrożnieniu sieci kanalizacyjnej i studzienki, bez uprzedniego wydania obligatoryjnego pisemnego zezwolenia na rozpoczęcie prac szczególnie niebezpiecznych.

Jeden z pracowników został skierowany do tych prac bez odbycia wstępnego szkolenia z zakresu BHP.

Ponadto zaniechał sprawowania bezpośredniego nadzoru nad wykonywaniem tych prac oraz wadliwie zorganizował w/wym. prace, bez zapewnienia pracownikom odpowiedniego sprzętu i urządzeń zapewniających bezpieczeństwo dla życia i zdrowia, czym naraził na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia w następstwie czego nieumyślnie spowodował śmierć w/wym., którą ponieśli w wyniku gwałtownego uduszenia, w następstwie zatrucia toksycznymi gazami wypełniającymi studzienkę kanalizacyjną.

W sprawie oskarżono także  Barbarę N.  o niedopełnienie obowiązków służbowych, poprzez zaniechanie opracowania i sporządzenia bądź polecenie opracowania i sporządzenia formalnych zasad prowadzenia szkoleń BHP i szczegółowej instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Zobacz także: 

Tragiczny wypadek przy pracy. Nie żyje dwóch mężczyzn

Policjanci pod nadzorem prokuratora badają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.