Zmieni się Stary Rynek we Włocławku. Na Tumskiej powstanie woonerf?

Włocławscy działacze SLD Wanda Muszalik, Piotr Kowal oraz Jarosław Hupało w dniu 12 kwietnia 2018 r. podczas konferencji prasowej przedstawili propozycję ożywienia przestrzeni na jednym z najważniejszych placów Śródmieścia na Starym Rynku we Włocławku, do którego zbiegają się ważniejsze ulice starego miasta jak: Tumska, 3 Maja, Łęgska, Zamcza, Szpichlerna. Chcieliby aby powstał tam pomnik/ławeczka artysty Stanisława Zagajewskiego, a ulica Tumska miałaby być przekształcona na tzw. Woonerf. Plac objęty lokalnym programem rewitalizacji.

W rozmowach z mieszkańcami dostrzegliśmy i mamy świadomość, że nie do końca spełniliśmy ich oczekiwania, co do rewitalizacji Starego Rynku, dlatego SLD postanowiło, że przedstawi swoje pomysły jak tę przestrzeń uatrakcyjnić  - powiedział na wstępie Piotr Kowal wiceprzewodniczący SLD w województwie Kujawsko-Pomorskim.

Jedną z inicjatyw jest jak podkreśliła Wanda Muszalik na pamiątkę postawić pomnik artyście Stanisławowi Zagajewskiemu w formie ławeczki.

Należy przypomnieć, że taka inicjatywa pojawiła się w Budżecie Obywatelskim, ale niestety nie uzyskała uznania większości głosów dlatego działacze SLD postanowili złożyć wniosek w tej sprawie do prezydenta Włocławka, żeby ławeczkę z postacią Zagajewskiego usytuować na Starym Rynku. Propozycje lokalizacji są różne, jednak idealnym miejscem w ocenie niektórych osób jest aby ławeczka stanęła w miejscu zniesionego pomnika Juliana Marchlewskiego z widokiem na Wisłę, albo na ulicę 3 Maja.

W nawiązaniu do przedmówców radny Jarosław Hupało stwierdził, że działania klubu radnych ukierunkowane są na gminny program rewitalizacji, który według niego to szansa i nadzieja. Wspomniał, że dawniej stał na Starym Rynku Ratusz, a obecnie przy realizacji programu rewitalizacji mogą być korzyści w postaci zarówno nowej infrastruktury, ale również i rewitalizacji społecznej w tym rejonie. Radny odniósł się przy tym do likwidacji komisji rewitalizacji, co w jego opinii było błędem.

Kolejna propozycja, którą przedstawił Piotr Kowal dotyczy zwiększenia ilości zieleni na Starym Rynku, aby uatrakcyjnić to miejsca dla mieszkańców i turystów i przekształcenie ul. Tumskiej w tzw. Woonerf połączenie deptaka i ulicy. Ulica taka nie wyłącza ruchu pojazdów, natomiast ogranicza go, poprzez utworzenie strefy bez chodników, czy wyraźnego oddzielenia od jezdni. W tej sprawie również przedłożony zostanie wniosek do Prezydenta Włocławka.

 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.