Ucieczka więźniów Zakładu Karnego we Włocławku. Skazani nadal na wolności

Dwaj więźniowie skierowani do pracy przez Zakład Karny we Włocławku w maju br. samowolnie oddalili się z miejsca zatrudnienia. Są ciągle poszukiwani przez Policję.

Polub nas na Facebooku kliknij [tutaj] dowiesz się więcej

Jak nas poinformował mjr Mariusz Budny Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy po uzyskaniu informacji o samowolnym oddaleniu się osadzonych z miejsca zatrudnienia niezwłocznie powiadomiono Policję i Sąd Penitencjarny. W rejon zdarzeń zostały wysłane grupy pościgowe Służby Więziennej.

Na pytanie z jakimi wyrokami zostali skierowani do pracy nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Z czyjej inicjatywy więźniowie zostali skierowani do pracy poza Zakład Karny i kto zatwierdza tego typu skierowania?

Jak poinformował naszą redakcję Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy Dyrektor Zakładu Karnego we Włocławku wszczął czynności wyjaśniające mające na celu ustalenie genezy tego zdarzenia.

Decyzja o zatrudnieniu skazanego poza terenem zakładu karnego to nigdy jak informuje rzecznik prasowy nie jest decyzja jednoosobowa. Zawsze poprzedza ją wnikliwa analiza sytuacji osobistej i rodzinnej skazanego, analiza jego akt, zachowania podczas pobytu w więźniu, a na temat tego, czy osadzony może pracować poza terenem zakładu karnego, wypowiada się również zespół specjalistów.

Dopiero po pozyskaniu tych wszystkich informacji dyrektor podejmuje decyzję, czy osadzony może pracować poza terenem zakładu karnego.

Zgodnie z Kodeksem Karnym Wykonawczym do pracy poza jednostką w systemie bez konwojenta mogą być kwalifikowani osadzeni, którzy odbywają kary w zakładach karnych typu półotwartego i ukończyli wszystkie oddziaływania resocjalizacyjne.

W przypadku zaistniałej sytuacji ponownie sprawdzane jest czy wszystkie procedury były właściwie wykonane.

Niezależnie od tego wiceminister sprawiedliwości  Patryk Jaki wydał polecenie dokonania weryfikacji skazanych zatrudnionych na zewnątrz jednostki w systemie bez konwojenta oraz skierowania skazanych odbywających kary za najpoważniejsze przestępstwa do pracy przede wszystkim wewnątrz zakładów karnych.

Ze statystyk wynika że wskaźnik powszechności zatrudnienia osadzonych w Polsce przekroczył obecnie wartość 52%. Aktualnie pracuje blisko 35 tys. osób pozbawionych wolności. Nigdy w historii III RP nie pracowało tylu skazanych. W 2016 roku skazani przepracowali w skali kraju 4 mln 659 tys. roboczogodzin o wartości ponad 51 mln zł. Oddaleń skazanych z miejsca pracy poza zakładem karnym jest jedynie 0,2 %. W skali okręgu bydgoskiego poza terenem jednostki w systemie bez konwojenta pracuje 910 skazanych – wyjaśnia rzecznik Mariusz Budny.

Komentarze

To nie ucieczka, tylko samowolne oddalenie sie z miejsca zatrudnienia a to różnica

A dopiero dziś w radiozet podali/26/07/ ...widac nie ma się czym chwalić

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.