Stopień wodny w Siarzewie coraz bliżej. Zapadła ważna decyzja

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy 29 grudnia 2017 r. wydała pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia „Budowa stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka”. Wnioskodawcą był Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie. Ta decyzja otwiera drogę do kolejnych decyzji administracyjnych, które powinny być zakończone w 2019 roku o czym poinformowała Maria Dombrowicz dyrektor RDOŚ.

Oficjalnie informacje o tej ważnej dla naszego miasta, mieszkanców Włocławka i regionu ogłosił wiceminister Środowiska Mariusz Gajda. Na tę decyzję rządu Prawa i Sprawiedliwości czekaliśmy od bardzo dawna, czekaliśmy kilkadziesiąt lat. Porozumienie w sprawie budowy stopnia wodnego w Siarzewie jest sprawą kluczową - powiedziała posłanka Joanna Borowiak podczas konferencji prasowej w dniu 2 stycznia 2018 r. z udziałem Marii Dombrowicz szefowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz radnego Rady Miasta Jarosława Chmielewskego.

Wprowadzenie do środowiska tak dużej inwestycji hydrotechnicznej, jaką jest stopień wodny wymagało wielu ustaleń w zakresie warunków korzystania ze środowiska, zarówno na etapie realizacji inwestycji, jak i w trakcie eksploatacji. Warunki najważniejsze dotyczą przede wszystkim obowiązku zrealizowania kompensacji przyrodniczej, takiego zespołu działań które w rezultacie spowodują odtworzenie utraconych walorów środowiskowych w tym miejscu: siedlisk oraz miejsc bytowania gatunków zwierząt i roślin będących przedmiotami ochrony obszarów: Natura 2000, Włocławska Dolina Wisły, Nieszawska Dolina Wisły oraz Dolina Dolnej Wisły. Odtworzone zostaną następujące siedliska: łęgi nadrzeczne na powierzchni ponad 500 ha, starorzecza na powierzchni ponad 40 ha oraz piaszczyste wyspy śródrzeczne na powierzchni ponad 70 ha.

Jak poinformowała dyrektor RDOŚ w decyzji określono również działania minimalizujące dotyczące wprowadzenia tej inwestycji. Dotyczą one głównie wybudowania koryta Wisły zbliżonej do naturalnej, by zapewnić ochronę tym gatunkom europejskim wędrownym ryb, w tym łososia i węgorza oraz zabezpieczenia wszystkich ujęć wód podziemnych, szeregu działań monitorujących w trakcie realizacji inwestycji i analizy poinwestycyjnej.

Inwestycja będzie realizowana pod stałym nadzorem przyrodniczym. Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Niezbędność wprowadzenia jej w życie z punktu widzenia ważnego interesu związana jest z poprawą bezpieczeństwa powszechnego. Stopień wodny Siarzewo jest obok istniejącego stopnia we Włocławku niezwykle istotnym elementem infrastruktury przeciwpowodziowej.

Radny Jarosław Chmielewski podkreślił jak ważna dla Włocławka jest ta inwestycja, która spowoduje rozwój turystyczny i gospodarczy. Jednocześnie podziękował dyrektor Marii Dombrowicz za wydanie decyzji oraz poseł Joannie Borowiak za zaangażowanie na rzecz tej inwestycji jak również senatorowi Józefowi Łyczakowi i eurodeputowanemu Kosmie Złotowskiemu.

 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.