Spotkali się w Wieńcu Zdroju. Powód: Brakuje rodzin zastępczych w regionie

W dniu 7 czerwca 2017 r. w Uzdrowisku Wieniec Zdrój odbyło się seminarium dotyczące rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych do 14 dzieci.

Na temat seminarium poświęconego propagowaniu różnych form pieczy zastępczej rozmawialiśmy ze Sławomirem Kopyściem członkiem Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Mamy problem w naszym społeczeństwie ponieważ niewystarczająca liczba osób podejmuje się funkcji rodziców zastępczych. Chcielibyśmy także mówić o innych formach pieczy zastępczej. Głównym obszarem naszego zainteresowania są formy rodzicielstwa zastępczego - powiedział Sławomir Kopyść.

Jak poinformował członek zarządu sejmik chce wspierać poprzez środki unijne, które są w dyspozycji w ramach projektu partnerskiego „Rodzina w Centrum”. Ma również nadzieję, że ta konferencja przyczyni się do lepszego zrozumienia wszystkich problemów, które wiążą się z ustanowieniem rodziny zastępczej, czy też z stworzeniem nowoczesnych form opieki takich jak np. w Brzeziu, gdzie powstały dwa nowoczesne Domy Dziecka, ale już na miarę XXI wieku.

W powiecie włocławskim jest 75 rodzin zastępczych. Liczba ta jest stabilna i od kilku lat utrzymuje się na jednakowym poziomie. Zmienia się jednak struktura rodzin zastępczych.

Oprócz zdobycia wiedzy przez rodziny zastępcze na dzisiejszej konferencji i wymianie informacji nieocenionym też będzie podkreślenie rangi pełnionej przez nich tej funkcji. Jest to niezwykle ważna społecznie rola, a niestety dość mało o niej słyszymy i o tych plusach rodzicielstwa zastępczego i tej dobrej pracy, której wykonują. W mediach niestety spotykamy się z tymi smutnymi informacjami, które przytrafiają się, a niestety nie świadczą o całym środowisku i wszystkich rodzinach zastępczych - mówiła Agnieszka Łoboda dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W konferencji uczestniczył dyrektor MOPR we Włocławku Piotr Grudziński, który mówił o rozwoju rodzinnej formy pieczy zastępczej na terenie miasta Włocławek:

Na terenie Miasta Włocławek mamy około 145 rodzin zastępczych. Od 2 lat funkcjonuje Rodzinny Dom Dziecka, w którym przebywa 7 dzieci. Podejmujemy działania żeby powstała druga taka placówka. W ramach realizowanego projektu wspieramy dzieci, które znajdują się w pieczy zastępczej i rodziny.

W seminarium uczestniczyły rodziny zastępcze jak również osoby realizujące projekt partnerski pn. „Rodzina w Centrum” oraz osoby, które na co dzień pracują z rodzinami zastępczymi. Była również możliwość wymiany doświadczeń, podziękowań za współpracę, szkolenia i zdobycia wiedzy.

Galeria zdjęć: 
Zobacz także: 

Spotkanie wigilijne 2015 w Starostwie Powiatowym we Włocławku

W dniu dzisiejszym w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie wigilijne dla rodzin zastępczych.

Komentarze

Super. Ale ja rodzic zastępczy upierdliwie pytam ; jakie "buduje" się "domy" dla dzieciaków po ... zakończeniu pieczy zastępczej. Proces usamodzielniania wychowanków pieczy zastępczej nie - instytucjonalnej, generalnie sprawia nam rodzicom zastępczym ogromne trudności. W zupełnie innej, powiem "uprzywilejowanej" sytuacji jest dyrektor Domu Dziecka, który ma zdecydowanie większe możliwości w zakresie udzielenia pomocy w uzyskaniu pracy czy lokalu mieszkalnego dla wychowanka w procesie jego usamodzielniania. Jeżeli ktoś chciałby podyskutować to proszę zadzwonić - 604 212 360. Zapraszam. Jan Koralewski

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.