SLD, KOD, Nowoczesna i PO jednoczą siły we Włocławku. Jakie mają plany?

W miesiącu lipcu przedstawiciele KOD, SLD, NOWOCZESNEJ i PO postanowili wspólnie podjąć działania na rzecz obrony demokracji.

Rozmawialiśmy w tej sprawie z Piotrem Kowalem sekretarzem włocławskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Redakcja: Kto był inicjatorem spotkania?

Piotr Kowal: Inicjatorem spotkania była Pani Elżbieta Wesołowska z Komitetu Obrony Demokracji, która skontaktowała się z przedstawicielami poszczególnych partii oraz organizacji społeczno - politycznych działających na terenie naszego miasta.

Redakcja: Co zostało ustalone podczas zebrania i dlaczego właśnie nazwa Forum Białej Róży?

Piotr Kowal: Może zacznę od drugiej części pytania. Nazwa Forum Białej Róży wzięła się od słów, których użył Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdzając, że biała róża jest symbolem nienawiści, którą demonstrują uczestnicy manifestacji antyrządowych oraz antypisowskich, a że w tych protestach biorą udział przedstawiciele wielu różnych środowisk stwierdziliśmy że skoro J. Kaczyński wrzuca nas do "jednego worka" to w myśl zasady nic tak nie łączy jak wspólny oponent wybraliśmy tę właśnie nazwę. Nazwę, która symbolizuje wspólne określenie cele, mianowniki które nas łączą czyli np.: obrona wartości demokratycznych, poszanowanie prawa, Konstytucji RP, instytucji państwowych, praw kobiet czy postrzegania naszego miejsca w zjednoczonej Europie.

Pierwsze spotkanie miało formę poznawczą, integracyjną. Odbyło się po to, abyśmy się nieco lepiej poznali swoje oczekiwania oraz dokładnie sprecyzowali co chcielibyśmy zmienić. Podczas spotkania osiągnęliśmy konsensus co do wspólnych podstawowych wartości choć rozmawialiśmy także o różnicach, które podczas dyskusji się ujawniły. Nie sądzę jednak żeby miały one decydujący wpływ na współpracę.

Redakcja: Czy może planuje się desygnowanie wspólnych kandydatów w zbliżających się wyborach samorządowych?

Piotr Kowal: Zdementuje te informacje, które niektórzy próbują propagować, że te spotkanie ma na celu tworzenie wspólnych list w zbliżających się wyborach do samorządu. Absolutnie nie. SLD posiada silne struktury w mieście i nie wyobrażam sobie sytuacji żeby np. na prezydenta Włocławka SLD nie wystawiło swojego kandydata. Podobnie zresztą jak PO, która jest największą partią opozycyjną w Parlamencie.

Jednakże co i rusz pojawiają się informacje, że PiS ma coraz to bardziej niebezpieczne pomysły na zmianę Ordynacji Wyborczej. Przez chwile krążyła wieść, że planowane jest zniesienie II tury wyborów. W takiej sytuacji wybory wygrywałby ten kandydat, który ma największą ilość głosów w I turze. Wówczas istotnie należałoby się zastanowić na niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, które uniemożliwiłyby przejecie samorządów przez PiS.

Redakcja: Czy przedstawiciele tych kilku włocławskich organizacji brali już udział we wspólnych akcjach?

Piotr Kowal: Te wszystkie środowiska, które spotkały się w ubiegły piątek brały udział np. we wspólnej akcji 16 grudnia 2016 roku, kiedy z inicjatywy SLD pod biurem PiS-u we Włocławku spontanicznie w 2 godziny zgromadziło się około 100 osób, które zamanifestowały swój sprzeciw wobec tego co wówczas działo się w Sejmie mam tutaj na myśli haniebne i niewłaściwe w opinii wielu osób głosowanie nad ustawą budżetową czy karanie posłów bez jakichkolwiek podstaw prawnych.

 

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.