Obchody 154 rocznicy Bitwy pod Szewem [ZDJĘCIA]

W dniu 22 listopada 2017 r. w miejscowości Szewo w Gminie Lubień Kujawski uroczyście złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenie bitwy pod Szewem z 22 listopada 1863 r.

Fotorelacja tutaj (kliknij)

Nasza obecność tutaj to przejaw wiary, pamięci, wdzięczności. Przed rokiem spotkaliśmy się w tym miejscu na odsłonięciu i poświęceniu pomnika. Chcemy pamiętać o tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swe życie, po to abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce - powiedział ks. proboszcz Parafii Kłóbka Leszek Buczkowski.

Było to modlitewne, patriotyczne spotkanie. W intencji poległych powstańców styczniowych modlono się w Kościele Parafialnym pw. św. Prokopa w Kłóbce, gdzie Mszę Św. celebrowali ks. prałat Stanisław Waszczyński i proboszcz Parafii Kłóbka Leszek Buczkowski.

Dzisiaj obchodzimy 154 rocznicę Bitwy pod Szewem, bitwy stosunkowo zapomnianej w historii. Od kilku lat prowadzimy działania związane z eksponowaniem tej daty i tego miejsca. W ubiegłym roku przy udziale wielu osób został wybudowany pomnik, 2 lata wcześniej ustawiono przy drodze w tej miejscowości tablicę informacyjną, na której przedstawiono zarys wydarzenia historycznego. Mam nadzieję, że tego typu wydarzenie wpisze się w stałą historię Gminy Lubień Kujawski. Będziemy czcić i obchodzić co roku to wydarzenie - powiedział burmistrz Marek Wiliński.

Jak nadmienił burmistrz  jest to wydarzenie ważne dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Był to jeden ze zrywów patriotycznych na tym terenie, który był przez wiele lat zapomniany. U progu 100 rocznicy odzyskania niepodległości warto o takich miejscach i wydarzeniach pamiętać.

Władze Lubrańca z burmistrzem Stanisławem Budzyńskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Sławianowskim również oddali hołd bohaterom powstania styczniowego. Burmistrz Stanisław Budzyński był jednym z członków Komitetu Budowy Pomnika.

Jak podkreślił burmistrz Stanisław Budzyński wszyscy polegli tutaj walczyli o wolną Polskę przy takiej pogodzie niesprzyjającej kiedy to padał deszcz, wiał wiatr i było mroźno jak dzisiaj.

Cieszę się, że udział w tej uroczystości wzięła młodzież również ze szkoły w Lubrańcu Marysinie. Przyjechałem by oddać hołd. My pracujemy dla Polski, a ci żołnierze dla niej oddali życie – mówił Stanisław Budzyński

Po uroczystym nabożeństwie odbył się patriotyczny występ artystyczny w hołdzie poległym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Kłóbce.

W uroczystości brały udział władze Powiatu Włocławskiego: Wicestarosta Marek Jaskulski,  przewodniczący Rady Powiatu Zygmunt Wierzowiecki. Władze gminne reprezentowali - Burmistrz Lubienia Kujawskiego - Marek Wiliński, przewodniczący Rady Miejskiej - Marek Małachowski, Grauman Jolanta wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, radni gminy, sołtysi. Przybyli również prezesi jednostek OSP wraz z pocztami sztandarowymi, ks. prałat Stanisław Waszczyński , ks. proboszcz Parafii Kłóbka Leszek Buczkowski, Dyrektor Zespołu Szkół w Kłóbce Aleksander Rutkowski, grupa rekonstrukcji POSSP we Włocławku z dyrektorem Piotrem Umińskim.

Uroczystości miały charakter podniosły i patriotyczny.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Zobacz także: 

Uroczystość odsłonięcia pomnika Powstańców Styczniowych w Szewie

Dziś odbyło się uroczyste odłonięcie pomnika Powstańców Styczniowych w Szewie w gminie Lubień Kujawski.

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.