Polsko-Niemiecka współpraca w Izbicy Kujawskiej [ZDJĘCIA]

Pełni niezapomnianych wrażeń powrócili z tygodniowego pobytu w Niemczech. W ramach trwającej już dziewiętnaście lat wymiany uczniów pomiędzy Zespołem Szkół im. Jana Kasprowicza w Izbicy a Szkołą Realną w Überlingen nad Jeziorem Bodeńskim ( Badenia i Wirtembergia) odwiedzili  przyjaciół zza zachodniej granicy. Program wyjazdu był realizowany od 22 do 28 maja 2017 roku.

Dołącz do nas na Facebooku kliknij [tutaj] dowiesz się więcej

W tym czasie wspinali się na szczyt góry Pfander w Austrii ( 1064 m n.p.m. ), podziwiając przepiękne widoki na Jezioro Bodeńskie i przyległe tereny Skywalk w Allau. Stamtąd zjeżdżali w dół  kolejką linową, a następnie już z okien autokaru oglądali jezioro i nadbrzeżne, niezwykle malowniczo położone miejscowości i miasteczka.

Mieli również okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych w Szkole Realnej w Überlingen oraz samodzielnie przygotowywać pamiątkowe koszulki z okazji 50 rocznicy istnienia tej zaprzyjaźnionej szkoły. Kolejną atrakcją był ponad trzygodzinny pobyt w parku linowym w Immenstad. Mogli sprawdzić swoje umiejętności wspinaczkowe i kondycyjne na jedenastu trasach o różnym stopniu trudności. Najwytrwalsi i najszybsi pokonali cztery trasy.

26 maja zwiedzali ruiny twierdzy Hohentwiel, której historię przybliżył nam przewodnik. Na koniec wędrówki w polsko- niemieckich grupach rozwiązywali zadania dotyczące zwiedzanego obiektu i jego historii.

W przedostatni dzień spotkali się przed budynkiem szkoły na pożegnalnym ognisku, na które oprócz uczestników wymiany młodzieży przybyli również rodzice uczniów z Niemiec oraz nauczyciele Szkoły Realnej. Dzielili się wrażeniami z całego pobytu, żałując, że tak szybko upłynęły te wspólne chwile. Swoje umiejętności językowe mogli szczególnie rozwijać w dniach rodzinnych. Jeden z nich przypadł na święto ojca, które w Niemczech jest dniem wolnym od zajęć szkolnych i pracy. Na różnych festynach i lokalnych uroczystościach obserwowali, w jaki sposób nasi sąsiedzi celebrują ten  ważny dla każdego dzień w roku.

Dzień powrotu rozpoczął się od smutnego pożegnania. Wielu uczniów nie kryło łez i żalu z powodu rozstania ze swoimi niemieckimi przyjaciółmi. Wrócili jednak pełni nadziei, że jeszcze kiedyś, być może za dwa lata, będzie im dane odwiedzić ponownie miejsca, w których „niebo się styka z ziemią”.

Galeria zdjęć: 

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.