Jaki będzie rok 2018 dla Gminy Włocławek?

Nowy Rok przynosi nowe szanse, nowe nadzieje, nowe możliwości. Biorąc pod uwagę realia, Gmina Włocławek będzie realizować ważne zadania, które będą służyć mieszkańcom.

Wójt Ewa Braszkiewicz dokonując podsumowania stwierdziła, że budżet roku 2018 w zakresie inwestycji tak naprawdę może istnieć dzięki pozyskanym środkom unijnym oraz środkom krajowym zewnętrznym, ponieważ blisko 40% wszystkich wydatków na inwestycje to są pieniądze pochodzące z zewnątrz. Jest to jeden z najlepszych w ciągu ostatnich lat budżetów, ponieważ w stosunku do roku poprzedniego budżet wzrasta w zakresie inwestycji o 35 %, a w zakresie dochodów 40 %. Te liczby mówią jak zaznaczyła wójt same za siebie.

Wszystkie wnioski złożone w trakcie tego roku uzyskały pozytywną akceptację Urzędu Marszałkowskiego i tak naprawdę w roku przyszłym będziemy kontynuować realizację tych inwestycji. Przetargi już zostały zakończone. Inwestycje planowane w cyklu 2 letnim będą realizowane w 2018 roku - powiedziała wójt Ewa Braszkiewicz.

Od wielu lat dzięki zrozumieniu organu wykonawczego i całego aparatu urzędniczego Gminy Włocławek oraz organu uchwałodawczego podejmowaliśmy wiele działań. Okazuje się, że to ryzyko się opłaca. Intensywne inwestowanie w infrastrukturę drogową się opłaciło. Dzięki temu mamy wiele dróg. Doświadczenie wielokadencyjne pozwoliło na wzbogacenie gminy i jej mieszkańców między innymi w drogi, świetlice, chodniki, hale sportowe, termomodernizację budynków użyteczności publicznej – kontynuowała wójt.

Największe nakłady inwestycyjne w budżecie 2018 roku przeznaczono na infrastrukturę drogową blisko 30% wszystkich wydatków majątkowych. Drugą pod względem wielkości zaplanowanych nakładów inwestycyjnych pozycją jest infrastruktura sportowa, na którą zaplanowano przeszło 1,1 mln. zł ( zakończenie i rozliczenie finansowe budowy sali sportowej w Kruszynie). Jest to także rok w którym zostanie zakończony kilkuletni, duży projekt związany z termomodernizacją 6 obiektów użyteczności publicznej, w tym: ośrodka zdrowia w Smólniku, szkół w Smólniku i Kruszynie, GOK-u i świetlic w Świętosławiu i Wistce Królewskiej na którą zaplanowano przeszło 1 mln zł. W zakresie inwestycji drogowych w budżecie uwzględnione zostały m.in. odcinki dróg w Kruszynie, Telążnej Leśnej, Łagiewnikach, Modzerowie, Ładnem, Józefowie.

W przyszłorocznym budżecie zaplanowano kontynuację uzupełnienia oświetlenia ulicznego na terenie większości sołectw oraz modernizacja PSZOKa.

Nie sposób pominąć zadań w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Realizowany jest przecież wieloletni i wielomilionowy projekt współfinansowany ze środków europejskich związany z rozbudową infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy (w 2018 roku to nakłady w kwocie 1,050 miliona zł), zaplanowano rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na ul. Akacjowej w Kruszynie, w Józefowie i w Warząchewce Królewskiej.

Jako doświadczony samorządowiec mam świadomość, że jest to najlepszy rok w zakresie realizacji pozyskanych przeznaczonych dla Polski funduszy unijnych  bowiem za chwilę kończy się budżet brukselski do roku 2020. Po tym roku środki będą znacząco uszczuplone. Natomiast co będzie w przyszłości to na razie jedna niewiadoma - podsumowała wójt Ewa Braszkiewicz.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Komentarze

wiekszosc inwestycji mogla byc zrealizowana w roku ubieglym rowniez te z dotacja lecz rok wyborczy robi cuda jak to p.wojt ocenia ma byc to nejlepszy rok inwestycyjny ale czy dla wszystkich ?

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.