Dzień Seniora w Józefowie. Ta ważna inicjatywa może uratować życie [ZDJĘCIA]

Na zaproszenie stowarzyszenia „Przyjazna wieś” z Józefowa (Gmina Włocławek) przedstawiciele włocławskiego wydziału prewencji spotkali się z seniorami.

Fotorelację znajdziesz tutaj (kliknij)

Przedstawiciele włocławskiej policji z Wydziału Prewencji w dniu 8 listopada 2017 spotkali się z seniorami w Józefowie w Gminie Włocławek.

Na wstępie prezes Stowarzyszenia Przyjazna Wieś Józefowo Grzegorz Kaczyński powitał seniorów oraz przybyłych gości specjalistów z KM Policji we Włocławku Edytę Olszewską, st. sierżanta Aleksandra Pradonia, radną Monikę Michalak i sołtys Mariolę Wichrowską na uroczystości zorganizowanej z okazji Dnia Seniora. Prezes Kaczyński  złożył życzenia i podziękowania dla wszystkich przybyłych na spotkanie seniorów.

Specjalista Wydziału Prewencji Edyta Olszewska oraz st. sierżant Aleksander Pradoń poprowadzili wykład na temat zagrożeń i bezpieczeństwa seniorów. Jednocześnie opowiedzieli o realizacji autorskiego programu Senior 60+. oraz inauguracji Akademii Seniora, która jest częścią programu Senior 60+.

Pierwsza części wykładu poświęcona została ruchowi drogowemu czyli bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. Podkreślono, jak istotny dla życia każdego może okazać się niewielkich rozmiarów fluorescencyjny pasek na kurtce lub kamizelka odblaskowa.

Jest obowiązek posiadania przez pieszych w terenie niezabudowanym elementów odblaskowych. Niewielu z nas nosi te elementy odblaskowe. Jednym z gadżetów, które Państwo otrzymacie będą kamizelki odblaskowe. Chcemy promować modę na elementy odblaskowe - powiedziała specjalista Wydziału Prewencji Edyta Olszewska.

Ponadto przybyli mieli możliwość skorzystania z magicznej tuby i alkogogli, które odzwierciedlają stan po spożyciu alkoholu.

Kolejnym istotnym tematem były oszustwa między innymi „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika socjalnego” „na hydraulika”. Tego typu zdarzeń jak poinformował st. sierżant Aleksander Pradoń na terenie powiatu włocławskiego w 2016 roku wydarzyło się 26, łącznie na kwotę 200 tysięcy złotych. Podczas spotkania specjaliści przekazali starszym osobom jak uniknąć kradzieży portfela, torebki, a także jak zachować się kiedy pseudo „wnuczek, czy policjant” próbuje okraść ich z oszczędności. Omówiono również oszustwa telefoniczne. Przy analizowaniu tych zagadnień zwrócono szczególną uwagę na problematykę ochrony danych osobowych.

Specjaliści zaprezentowali również ćwiczenia technik samoobrony dla seniorów, udzielania pierwszej pomocy. Ponadto mundurowi przypomnieli seniorom jak ważne jest szybkie zgłaszanie tego typu przestępstw policjantom i informowanie o tym fakcie pod wskazany numer telefonu. W trosce o ich bezpieczeństwo na drodze, policjanci przekazali kamizelki odblaskowe.

Seniorzy wyrazili zadowolenie z przekazanych jakże istotnych dla ich bezpieczeństwa informacji.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.