Zabytki w Powiecie Włocławskim wypięknieją. Dotacje rozdane

Powiat Włocławski od kilku lat dotuje zabytki znajdujące się na jego obszarze. W dniu 14 czerwca 2017 r. zostały podpisane kolejne umowy na zabytki.

Na mocy umów podpisanych w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Włocławku, środki zostaną przekazane na renowację zabytków.

Dostojnych gości powitał Robert Pawłowski Naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju. W podpisaniu umów brali udział członkowie Zarządu Powiatu: Kazimierz Kaca - starosta włocławski, Marek Jaskulski - wicestarosta oraz członek zarządu: Tomasz Jezierski.

Kwoty od 30 do 40 tysięcy złotych zostały przekazane na poszczególne parafie, dzięki nim zostaną wyremontowane cenne zabytki. Bez wsparcia środków zewnętrznych, nie można byłoby ich odrestaurować. Księża czynią ogromny wysiłek, a dla mnie jest to satysfakcja jak widzę, że pięknieją. Bedą one służyć na długie lata naszym mieszkańcom. Z całego serca dziękuję księżom - mówił Starosta Kazimierz Kaca.

Powiat włocławski jest miejscem, gdzie można podziwiać prawdziwe perełki architektoniczne, które są dziedzictwem całego społeczeństwa, o zachowanie którego należy szczególnie dbać.

Rada Powiatu oraz Zarząd Powiatu we Włocławku  mając na uwadze to, by zachować w jak najlepszym stanie zabytki rokrocznie stara się wesprzeć administratorów zabytków wpisanych do rejestru w podejmowanych i prowadzonych przez nich pracach konserwatorskich. Również w bieżącym roku podjęto decyzję o wysokości udzielonych dotacji na prace konserwatorskie, restauracyjne i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków na 2017 r.

My jako Powiat Włocławski jesteśmy odpowiedzialni i uważamy, że naszym obowiązkiem jest dbanie o chlubne świadectwo przeszłości tych ziem, które tworzyli nasi przodkowie - podkreślił wicestarosta Marek Jaskulski

Podpisano umowy na udzielenie dotacji dla: 

- Parafii Rzymsko-Katolickiej  św. Marii Magdaleny w Grabkowie na zadanie „Remont konserwatorski kościoła parafialnego p.w. św. Marii Magdaleny w Grabkowie,

- Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Wniebowzięcia NMP w Izbicy Kujawskiej na zadanie „Remont konserwatorski ściany południowej kościoła parafialnego”,

- Parafii Rzymsko-Katolickiej Parafia p.w. Św. Stanisława B.M. w Modzerowie na zadanie „Remont pokrycia dachu nad nawą drewnianego kościoła parafialnego p.w. Św. Stanisława B.M”,

- Parafii Rzymsko - Katolickiej p.w. Najśw. Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim na zadanie „Prace konserwatorskie na elewacji zachodniej - dokończenie kościoła Parafialnego pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim”,

- Parafii Rzymsko - Katolickiej św. Józefa w Szpitalu Górnym na zadanie „Remont więźby i stropu nad nawą główną kościoła parafialnego św. Józefa w Szpitalu Górnym”,

Jak sam podkreślił proboszcz ks. Marek Kasiorkiewicz Parafia p.w. Św. Stanisława B.M. w Modzerowie jest maleńką wiejską parafią. Na parafii jest 658 osób. Gmina leży na granicy powiatu włocławskiego i powiatu kolskiego. Mały drewniany kościółek z 1796 roku mający ponad 220 lat.

Dotacja, którą otrzymujemy posłuży jako wkład własny w dotacji Urzędu Marszałkowskiego, dodatkowo otrzymamy dotacje z samorządów gminnych, dzięki temu będziemy mogli zakończyć zewnętrzny etap kościoła. Ten trzeci ostatni etap polega na założeniu drewnianego gontu na drewnianym kościele - powiedział ks. Marek Kasiorkiewicz proboszcz parafii Modzerowo, w Gminie Izbica Kuj.

Zdaniem proboszcza dzięki takim dotacjom i współpracy z samorządem, władze lokalne Starostwa Powiatowego we Włocławku wpisują się wspaniale w promowanie zabytków lokalnych, kultury regionu, tradycji historycznej.

Jako Powiat Włocławski możemy być dumni, że nasza władza lokalna potrafi zadbać o zabytki - chwalił władze starostwa proboszcz.

Pomoc finansowa na prace konserwatorskie przy zabytkach jest stałą pozycją w budżecie Powiatu Włocławskiego. Corocznie przekazywane wsparcie pomaga zabezpieczyć zabytki przed negatywnym działaniem upływu czasu.

Galeria zdjęć: 

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.